inicjatywa działająca w ramach Gdańskiego Stowarzyszenia Jaś i Małgosia oraz Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, której misją jest codzienne niesienie pomocy dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, które nie mogą sobie pozwolić na spełnienie nawet podstawowych potrzeb i marzeń swoich pociech. Ważną grupą docelową tej inicjatywy są dzieci z niepełnosprawnościami. Życie takich rodzin jest znacznie bardziej wymagające, dlatego potrzebują one ogromnego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W obliczu wielkiej tragedii, jaką jest powódź, chcemy dotrzeć z pomocą finansową i rzeczową do rodzin z zalanych terenów, oddalonych od głównych miast, których sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna ze względu na opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami.
Gdańskie Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia oraz Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego prowadzą działalność pożytku publicznego koncentrując się na niesieniu pomocy ludziom najbardziej potrzebującym wsparcia
Gdańskie Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia” oraz Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego prowadzą działalność pożytku publicznego koncentrując się na niesieniu pomocy ludziom najbardziej potrzebującym wsparcia. Zbieramy środki finansowe i rzeczowe celem ich przekazywania instytucjom i rodzinom z dziećmi, które najbardziej potrzebują takiej pomocy. Część potrzeb chcemy zaspokoić poprzez zakup niezbędnych rzeczy i bezpośrednie ich przekazanie dzieciom.
Ważną grupą docelową tej działalności są dzieci z niepełnosprawnościami oraz te, które wychowują się w rodzinach cierpiących biedę, których rodziców nie stać na spełnienie choćby podstawowych marzeń swoich pociech. Liczymy na darowizny firm, instytucji, organizacji i pojedynczych ludzi o wielkim sercu, których nazywamy Dobrodziejami. I właśnie do tych Dobrodziejów zwracamy się z prośbą o udział w naszym działaniu i wsparcie finansowe lub rzeczowe tego co robimy.
Na podstawie badań GUS dotarliśmy do najbiedniejszych gmin Województwa Pomorskiego. Do ich władz, szkół i parafii wysłaliśmy pisma z prośbą o wskazanie nam dwóch biednych rodzin lub takich, które w minimalny sposób przekraczają określony dochód, ale nadal są na skraju ubóstwa. Swoim zasięgiem chcemy objąć całą Polskę. W każdym z szesnastu województw odszukamy dziesięć najbiedniejszych gmin, w nich najbiedniejsze rodziny z dziećmi i do nich kierować będziemy pomoc celowaną. Szacujemy, że będzie to ok 300 rodzin.
Nie poprzestajemy na prośbach. Sami organizujemy koncerty, szkolenia i inne działania, z których dochód jest przeznaczany na te same cele.
Celem akcji Dobrodziej Dzieci jest promocja idei wspierania osób wymagających szczególnej pomocy, dzieci z niepełnosprawnościami, oraz z rodzin dysfunkcyjnych a także osób ze środowisk szczególnie ubogich. Chcemy także honorować osoby, instytucje, organizacje oraz firmy, które mają szczególne osiągnięcia w zakresie niesienia pomocy dzieciom.
Wydarzenie kierowane jest do społeczeństwa Pomorza, a także całej w Polski. Kolejne edycje planowane są w miastach Hanzeatyckich tj. Gdańsku, Toruniu, Krakowie i Elblągu.
Zbieramy środki finansowe i rzeczowe celem ich przekazywania instytucjom i rodzinom z dziećmi, które najbardziej potrzebują takiej pomocy. Część potrzeb chcemy zaspokoić poprzez zakup niezbędnych rzeczy i bezpośrednie ich przekazanie dzieciom. Liczymy na darowizny firm, instytucji, organizacji i pojedynczych ludzi o wielkim sercu, których nazywamy Dobrodziejami. I właśnie do tych Dobrodziejów zwracamy się z prośba o udział w naszym działaniu i wsparcie finansowe lub rzeczowe tego co robimy. Nie poprzestajemy na prośbach. Sami organizujemy koncerty, szkolenia i inne działania, z których dochód jest przeznaczany na te same cele. Cała nasza działalność, każdy zebrany albo zarobiony grosz ma służyć właśnie tym, którzy z różnych względów nie mogą realizować swoich marzeń. Utworzyliśmy też Kapitułę Nagrody i nagrodę „Dobrodziej dzieci” dla firm, organizacji, instytucji i osób prywatnych, które będą wyróżniały się w działaniach na rzecz potrzebujących dzieci oraz okażą dzieciom najwięcej serca. Na jej czele stanął prezes Grupy Unimot S.A. dr Adam Sikorski. W skład Kapituły wchodzą znane osobistości świata artystycznego, gospodarczego i politycznego.
Wszyscy, którzy chcą wesprzeć nasze działania i przekazać potrzebującym dzieciom szansę na zrealizowania ich najważniejszych potrzeb i spełnienie kilku marzeń prosimy o dokonywanie wpłat z dopiskiem „DOBRODZIEJ DZIECI” na konto:
Gdańskie Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia” nr konta: 13 1940 1076 3039 7808 0000 0000 (wpłaty złotówkowe)
lub
Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego nr konta: 92 1140 2004 0000 3402 7885 4014 (wpłaty w Euro i dolarach lub innej walucie)
Dobrodziej Dzieci, dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli, sukcesywnie buduje sieć wsparcia, w której uczestniczą osoby publiczne, muzycy, aktorzy, piosenkarze, przedsiębiorcy, lokalni działacze, wolontariusze oraz samorządowcy. Ta sieć ratuje dzieci przed trudnościami, którym nie są w stanie samodzielnie stawić czoła. Organizacja działa dzięki wsparciu ludzi o wielkich sercach, którzy dostrzegają potrzebę niesienia pomocy tym, którzy sami nie potrafią o nią poprosić.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur laoreet cursus volutpat. Aliquam sit amet ligula et justo tincidunt laoreet non vitae lorem. Aliquam porttitor tellus enim, eget commodo augue porta ut. Maecenas lobortis ligula vel tellus sagittis ullamcorperv vestibulum pellentesque cursutu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur laoreet cursus volutpat. Aliquam sit amet ligula et justo tincidunt laoreet non vitae lorem. Aliquam porttitor tellus enim, eget commodo augue porta ut. Maecenas lobortis ligula vel tellus sagittis ullamcorperv vestibulum pellentesque cursutu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur laoreet cursus volutpat. Aliquam sit amet ligula et justo tincidunt laoreet non vitae lorem. Aliquam porttitor tellus enim, eget commodo augue porta ut. Maecenas lobortis ligula vel tellus sagittis ullamcorperv vestibulum pellentesque cursutu.
Katarzyna Rogalska- założycielka Gdańskiego Stowarzyszenia „Jaś i Małgosia”, powstałego w 2007 roku. Skrzypaczka, piosenkarka, organistka, reżyser, animatorka kultury- pełna pasji i zaangażowania. Od prawie siedemnastu lat wspiera dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów poprzez działalność kulturalną i edukacyjną. Dzięki jej inicjatywie, Gdańskie Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia” stało się ważnym elementem życia społecznego w Gdańsku, organizując liczne wydarzenia, konkursy, koncerty i warsztaty artystyczne. Stowarzyszenie ofiaruje pomoc, tym którzy potrzebują wsparcia. Wspólny wysiłek członków i artystów współpracujących ze stowarzyszeniem przyczyniły się do budowy silnej marki, która jest rozpoznawalna i ceniona w lokalnej społeczności, a wydarzenia takie jak „Dobrodziej Dzieci” pokazują nieustanną troskę o najbardziej potrzebujących, którzy od wielu lat korzystają ze wsparcia stowarzyszenia.
Generał dywizji i profesor nauk społecznych związany z Fundacją “Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego”. Wybitny żołnierz, naukowiec i działacz społeczny. Po zakończeniu imponującej kariery wojskowej, w której pełnił kluczowe stanowiska, takie jak Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej oraz Komendant-Rektor Akademii Obrony Narodowej, skupił się na działalności charytatywnej i edukacyjnej. Jest założycielem Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, która realizuje liczne projekty na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami i z ubogich rodzin. Jego bogate doświadczenie oraz głębokie zaangażowanie społeczne sprawia, że został współtwórcą akcji „Dobrodziej Dzieci”, mającej na celu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.
Gdańskie Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia” powstało w 2007 r. z inicjatywy Katarzyny Rogalskiej, Anny Stańczyk -Chłopeckiej i Marioli Rużewicz. Z okazji Jubileuszu 10-lecia stowarzyszenia, od grudnia 2017 roku prowadzimy zajęcia przy ulicy Gdyńskich Kosynierów 11. Członkowie Gdańskiego Stowarzyszenia „Jaś i Małgosia” to w znacznej większości Artyści z dużym zasobem energii i pomysłów. Mocno zaangażowani, dbają o wysoki poziom wydarzeń i koncertów. Swoje działania kierują zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób starszych. Gdańszczanie bardzo licznie biorą udział w organizowanych imprezach, co jest dowodem na to, że Gdańskie Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia” to dobra marka, która na stałe wpisała się w ich świadomości.
„Jaś i Małgosia”, od 2007 roku zorganizowało ponad 29 wydarzeń o charakterze kulturalnym i społecznym, przyczyniając się do rozwoju lokalnej społeczności oraz popularyzacji sztuki w różnych jej formach. Gdańskie Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia” to organizacja z bogatą historią działań kulturalnych i artystycznych, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Na przestrzeni lat stowarzyszenie było inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń, takich jak np:
Konkursy muzyczne i festiwale stanowiły istotny element działalności. Stowarzyszenie zorganizowało między innymi X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży im. Teatrzyku BIM-BOM, VII edycji Konkursu Piosenki Familijnej oraz IV edycje Konkursu Piosenki dla Jasia i Małgosi. Co więcej, odbyło się VII edycji Festynu „Zakończenie lata” – wydarzenie, które corocznie przyciągało wielu uczestników.
Koncerty i występy chóralne to kolejna kategoria działań, z których najbardziej wyróżniały się występy Dziecięcego Chórku „Iskierki” dla Polonii w Wilnie, Solecznikach, Wiedniu, a także dla Papieża Benedykta XVI. Organizacja powołała również do życia Grupę Wokalną „Starszaki 35+” oraz Chórek „Płomyczki”, a regularnie organizowane były koncerty dla różnych grup społecznych z okazji świąt narodowych, takich jak Święto Niepodległości, Trzech Króli czy Święto Konstytucji 3 Maja.
Warsztaty artystyczne to kolejny ważny filar działalności. Odbywały się one w różnych dzielnicach Gdańska, takich jak Dolne Miasto, Olszynka czy Stogi, a także były dedykowane specjalnym okazjom, m.in. warsztaty z okazji Dnia Matki, „Będzie wesoło i… jeszcze jak?” czy warsztaty „Do sąsiada puk-puk”.
Stowarzyszenie przyczyniło się również do wydania kilku płyt muzycznych, w tym albumu „Iskierki” z piosenkami dla dzieci, płyty „Tylko echo” z przebojami gdańskiego kompozytora H. H. Jabłońskiego z okazji 100-lecia jego urodzin oraz płyty „Kwiaty dla Ciebie”.
Misją Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego są pogłębione badania oraz szereg aktywności nad bezpieczeństwem międzynarodowym oraz rozwojem państw w zakresie teoretycznym i praktycznym. W ramach Fundacji publikowane są oryginalne artykuły w językach polskim, angielskim i rosyjskim, które dotyczą multidyscyplinarnych aspektów bezpieczeństwa narodowego w wymiarach zarówno militarnym jak i niemilitarnym. Przed stworzeniem Fundacji – Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego tworzyła grupa inicjująca działania od marca 2017 roku jako portal internetowy think-tank. W tym czasie eksperci umieszczali swoje analizy i raporty, organizowali seminaria i debaty dotyczące bezpieczeństwa i rozwoju Polski, Europy i areny międzynarodowej.
Inicjatorami akcji są Gdańskie Stowarzyszenie “Jaś i Małgosia”oraz Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego
© 2024 Dobrodziej Dzieci